close
تبلیغات در اینترنت

مشاوره تلفنی درمان بیماری ها متخصص گیاهان دارویی و طب سنتی حکیم محمد صدیقی

– 09120580638-02165114469–09155077358 – 

مشاوره طب سنتی انلاین در تلگرام

ایدی پاسخگو سوالات پزشکی  @Kh_sedighi
    کانال طب سنتی
https://telegram.me/atarishahjahan

و درمان تمام بیماری ها در طب سنتی و گیاهان داروی

مشاوره 09120580638 - 09155077358

از جمله درمان های:

جنسی+ چاقی و لاغری+دیابت+الزایمر+نازایی+سنگ کلیه+لک های صورت

+سردرد های شدید+دیسک کمر و رگ سیاتیک+پوکی استخوان+تقویت کننده اعصاب،آرام بخش،تقویت کننده قلب،ضدانگل قوی،تصفیه کننده خون.

و درمان معده+درمان تقویت حافظه+درمان یائسگی+درمان...

√ رفع سنگ کلیه.سنگ مثانه.سنگ کیسه صفرا
درمان عفونت و کیستها
√درمان سردرد های میگرنی و سینوزیتی
√درمان بیماری های قلبی و عروقی وتصلب شرائین و واریس
√ درمان آسم و تنگی نفس
√درمان گیاهی مغز و اعصاب و ضد افسردگی
√درمان بیماری پوستی و اگزما
√درمان درد مفاصل و استخوانی و عضلات
سیاتیک رفع ورم عضلات و نقرص 
√رفع بواسیر و شقاق مقعد،سندروم روده،رفع یبوست و اسهال
√رفع ورم معده و روده،ضد نفخ،درمان سوهاضمه و گوارش
√درمان کاهش چربی خون،کلسترول خون،قند خون(دیابت)،فشار خون
√جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو سر و ابرو
√رفع پلاک میکروبی دندان و ضد التهاب لثه و حفره دهان
√درمان بیماری های دستگاه تناسلی(نازایی.و قاعده اور)
و درمان پروستات 
√افزایش شیر مادر،تسکین درد های قاعدگی و انواع بیماری زنان
√برطرف‌کردن بوهای نامطبوع بدن
√تقویت نیرو جنسی و بازگشت نیروی جوانی
√برطرف کردن کم خونی

+دمنوش های مفید+عرقیات مفید+ و هر بیماری دیگری..

درمان با گیاهان دارویی و طب سنتی
حکیم محمد صدیقی
تهران و کرج حضوری میتونید تشریف بیارید وشعبه گیلان رو هماهنگ کنید
شهرستان ویزیت تلفنی و ارسال ازمایشات
در تلگرام واتس اپ و سروش
  09120580638-02165114469–09155077358  
 
تنگ کننده واژن با دارو گیاهی ماریانا
کلیک کن روی لینک
حجم دهنده طب سنتی روغن خراطین
   
پودر گیاهی چربی سوز و ضد اشتها 
 
    
درمان نازایی با گیاهان دارویی و طب سنتی
 
 
 
 
عطاری شاه جهان حکیم محمد صدیقی
 
 
 
 
 
 عطاری شاه جهان محمد صدیقی
حکیم محمد صدیقی 
 
 

یک دقیقه وقت بزار و متن بالا رو مطالعه کن

 
 
بسیج
loading...

nojavane farzane

بسیج

بسیج و دهه ی چهارم انقلاب

واژه بسيج با تمام برداشت هاي معنوي، نظامي، ظاهري و تشكيلاتي كه از آن مي شود برخاسته از يك تفكر و گفتمان تا يك تشكل و سازمان است. از اين رو
هر چند بسياري بر اين باورند كه بسيج فراورده و برونداد انقلاب اسلامي و يا در تعبيري جنگ تحميلي است و بخشي از اين تعبير اگرچه مي تواند درست باشد، ولي در عمل كليت اين مفهوم را مورد تحديد قرار داده و تحريف مي كند. به واقع بسيج يكي از پارامترهاي احيا شده در معنا و جايگاه واقعي آن است كه همزمان با انقلاب اسلامي و بعد هم جنگ تحميلي چه در بعد عملي و چه در عرصه نظري بازتعريف شد.
با اين همه، پيشينه بسيج با گذشته اسلام و مسلمين پيوند دارد؛ آنجايي كه بسيج مولود مطهر اسلام در بلاد مسلمين در ابعاد و اطراف شگرفي جلوه گر نموده است. چنانكه امام خميني (ره) در اين باره مي فرمايند كه قضيه بسيج همان مساله اي است كه در صدر اسلام بوده است، اين مساله جديد نيست، در اسلام سابقه داشته است و چون مقصد ما اسلام است بايد هر جواني يك نيرو باشد براي دفاع از اسلام و همه مردم و هر كسي در هر شغلي كه هست مهيا باشد براي جلوگيري از كفر و هجوم بيگانگان.
اين محدود و محصور نبودن بسيج در حصار زمان و مكان سبب شده تا بسيج و تفكر بسيجي، روحي در كالبد حكومتها و ملتها در طول تاريخ باشد. اين مسئله به نوبه خود اين نتيجه را مي دهد كه چنين تفكري انگاره احتكار در قيد و بند هيچ حزب و گروه و دسته سياسي يا نظامي يا اقتصادي را بر نمي تابد، چرا كه روح و تفكر بسيجي، گفتار و پندار و رفتار نيك عموم مردم از بايسته ها و شايسته هاي علمي و عملي زيست در همه ابعاد آن است و طبيعتاً چنين سلاله و گواره اطهري با استفاده ابزاري و غيرانساني و اخلاقي سرسازگاري ندارد.

بسيج در انقلاب اسلامي

امام خميني(ره) 5 آذر ماه 1358 و كمتر از يك ماه بعد از انقلاب دوم، فرمان تاريخي تشكيل بسيج را صادر فرمودند. ايشان در اين پيام تصريح نمودند كه يك مملكت بعد از چند سالي كه بيست ميليون جوان دارد، بايد بيست ميليون تفنگدار داشته باشد و بيست ميليون ارتش داشته باشد و يك چنين مملكتي آسيب پذير نيست.
صدور فرمان رهبر انقلاب اسلامي در هنگامه اي بود كه پيش از اين تاريخ، بسيج فعاليت خود را عملاً شروع نموده بود؛ حضور در كميته هاي انقلاب اسلامي و تشكل هاي خودساخته مردمي براي ياري رساندن به سپاه و بسيج در مواجهه و رويارويي با گروهكها و ضدانقلاب و كمك به مردم در تامين مايحتاج در قالب محلات و مساجد از عمده عرصه هاي نقش آفريني بسيج بود. بعد از اين مرحله، تصرف سفارتخانه امريكا در 13 آبان 1358 گام ديگر قوام بخشي بسيج بود؛ مرحله اي كه سال بعد و با شروع جنگ تحميلي وسعت بيشتري يافت، چرا كه با تهاجم همه جانبه رژيم بعث عراق در شهريور 1359 بسيج كه كمتر از 6 ماه از تشكيل آن مي گذشت وارد يك نبرد تمام عيار شد. ورود بسيج با نيروهاي مردمي بدون هيچ سازماندهي و پشتيباني عملياتي اگرچه ابهامات چندي را بوجود آورد، ولي در عمل تبديل به برگ برنده ايران در نبرد نابرابر با عراق شد. به مرور زمان، اما اين نيرو ساخت و ساختارهاي خود را بازشناخت و با سازماندهي و ساماندهي، ماشين عملياتي عراق را به گل نشاند. انجام عملياتهايي چون طريق القدس، حصر آبادان، فتح المبين، ثامن الائمه و الفجر 8 ، كربلاي 5 و... با دستاوردهاي چشمگير بخشي از كارنامه بسيج در جنگ تحميلي 8 ساله بود.
با پايان جنگ، بسيج بار ديگر با تغيير عرصه نبرد از نظامي به اقتصادي روي به سازندگي و بازسازي كشور آورد؛ عرصه اي كه پس از دوران سازندگي بر محوريت فرهنگي و اجتماعي و سياسي استوار بوده است. به واقع در طول اين سالها با همكاري و همياري و اجرايي ساختن بسياري از پروژه هاي اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي تلاش داشته تا در همان جبهه نبرد با استكبار بعنوان مدافع نظام در خط مقدم نبرد پيكار نمايد.
از اين منظر بسيج يك گفتمان سازمان يافته عملياتي و نه صرفاً نظري در حوزه هاي اجرايي جامعه است كه همواره خود را آماده مقابله و مواجهه در عرصه هاي نظامي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مي بيند؛ بسيج نهادي اجتماعي با كاركردهاي نه صرفاً اجتماعي است كه با هدف پاسداري از ارزشها و آرمانهاي انقلاب اسلامي بوجود آمده و دوام و قوام آن به نظام اسلامي پيوند دارد. از اين ديدگاه است كه رهبر انقلاب اسلامي تاكيد دارند كه بسيج به معني حضور و آمادگي در همان نقطه اي است كه اسلام و قرآن و امام زمان (ارواحناه و فداه) و اين انقلاب مقدس به آن نيازمند است و بار ديگر تصريح نمودند كه انكار بسيج، انكار بزرگ ترين ضرورت و مصلحت براي كشور است.

وظايف و تكاليف بسيج

سازمان بسيج مستضعفين يا نيروي مقاومت بسيج در 5 آذر 1358 به فرمان امام خميني(ره) تشكيل شد و پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي در دي ماه 1359 قانوناً رسميت پيدا كرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تعلق گرفت. اين نيرو اكنون در آغازين سال سومين دهه عمر خود دارد؛ دهه اي كه با چهارمين دهه انقلاب اسلامي ـ كه با نام دهه عدالت و پيشرفت نمامگذاري شده ـ همزماني يافته است. اين همزماني سبب شده تا كاركردهاي بسيج در چهارمين دهه از عمر انقلاب اسلامي اهميتي خاص يابد؛ اهميتي كه بيشتر منبعث از يك نيروي پيشران براي پيشبرد امورات كشور و تحقق اهداف و آرمانها مندرج در اسناد بالادستي نظير برنامه پنجم توسعه و سند توسعه 1404 است. ضمن اينكه تحولات گريزپاي منطقه اي و فرامنطقه اي ضرورت همپايي با رشد و توسعه شتاب بخش كشور را مضاعف ساخته است.
1ـ مقابله با استكبار و استعمار: مقابله با استكبار و استعمار جهاني به سردمداري امريكا مهمترين ماموريت بسيج است. ماهيت و هويت اين موج مهاجم اگر چه در تاكتيك ها دچار دگرگوني شده و از بعد نظامي و اقتصادي به اجتماعي و فرهنگي تغيير رويكرد داده، اما راهبردها همان ساقط نمودن جمهوري اسلامي است. ابزارهاي ساقط سازي هم در طيفي از اقدامات نرم، نيمه سخت و سخت فراگير است. بر اين مبنا تفكر زاينده اي كه زاييده حراست و حفاظت از نظام و انقلاب است هنوز هم در همان جبهه ولي با سلاح هاي متفاوت در نبرد است. از اين منظر است كه امام خميني(ره) در پيام 2 آذر 1367 به مناسبت هفته بسيج و چند ماه پس از پايان جنگ تحميلي تاكيد نمودند كه من مجدداً به همه ملت بزرگوار ايران و مسئولان عرض مي كنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگ ترين ساده انديشي اين است كه تصور كنيم جهانخواران خصوصاً امريكا و شوروي از ما و اسلام عزيز دست برداشته اند، لحظه اي نبايد از كيد دشمنان غافل بمانيم. در نهاد و سرشت امريكا كينه و دشمني با اسلام ناب محمدي - صلي الله عليه و آله و سلم - موج مي زند.
صدور پيام امام در هنگامه اي بود كه پس از پايان جنگ عده اي سخن از پايان مأموريت بسيج و خاتمه سازماني آن به ميان آوردند. امام اما تصريح فرمودند كه بسيج بايد مثل گذشته و با قدرت و اطمينان خاطر به كار خود ادامه دهد.
رهبري انقلاب نيز همكلام با امام و با اشاره به آرمان هاي بلند نظام اسلامي و ايستادگي اين نظام در مقابل نظام سلطه و استكبار تاكيد دارند كه چنين نظامي قطعاً همواره با چالش هاي مختلفي مواجه خواهد بود و بر همين اساس امام خميني(ره) بسيج را به عنوان يكي از اركان آمادگي دفاعي دائمي كشور پايه گذاري كردند و در آن زمان فرمودند اگر كشوري بيست ميليون انسان آماده دفاع داشته باشد، هيچ قدرتي توانايي طمع ورزي به آن را نخواهد داشت و آن كشور شكست ناپذير خواهد بود.
2ـ مقابله با فتنه ها و هجمه ها: اين رويكرد به نوعي مكمل رويكرد قبلي است. مقابله با فتنه ها و هجمه ها برعكس مقابله با استكبار و استعمار كه بيشتر ناظر به تهديدهاي خارجي است، بيشتر ناظر به تهديدات داخلي است. به واقع اين رويكرد نيز به نوعي تقدم و تأخر و يا اقتران زماني با رويكرد قبلي دارد، اما عموماً بر بسترهايي از نبرد نرم و نيمه سخت استوار است. البته از ديدگاه امام ريشه همه فتنه هاي دروني، نفس سركش انساني و خوي هاي ناپسند اخلاقي است و سرآمد همه فتنه گران بروني، استكبار جهاني به رهبري آمريكا و صهيونيسم است.
3ـ مبارزه علمي و عملي: از مهمترين عرصه هاي تقابل جبهه اسلام با استبداد در برهه كنوني عرصه نرم افزاري و فناوري است. سرآمدي در توسعه و توليد علم و پيشرفت در حوزه هاي حساس علمي چون نانو، هسته اي، فضا و... ـ كه اساس آن بر تفكر بسيج علمي و خودكفايي استوار است ـ نشان از نگاهي جهادي و بسيجي به تلفيق علم با عمل دارد. امام خميني(ره) به اين مسئله اشاره دارند و مي گويند كه مبارزه علمي براي جوانان زنده كردن روح جست وجو و كشف واقعيت ها و حقيقت هاست و اما مبارزه عملي آنان در بهترين صحنه هاي زندگي و جهاد شهادت شكل گرفته است.
حضرت آيت الله خامنه اي نيز با اشاره به پيام امام خميني(ره) در سال 67 مبني بر تشكيل بسيج دانشجو و طلبه آن را نشان دهنده نياز كشور به روحيه بسيجي در حوزه هاي علميه و دانشگاه ها دانسته و خاطر نشان مي كنند كه عشق و ايمان و اعتماد به نفس همراه با ابتكار مهمترين ويژگي هاي روحيه بسيجي در عرصه هاي مختلف است كه هم در بعد دفاعي و هم در بعد سياسي و مديريتي كارايي برجسته اي خواهد داشت.
4ـ جانشين پروري و نخبه گرايي: يكي از آسيب هايي كه گمانه آن در دهه چهارم انقلاب مطرح مي شود به قدرت رسيدن مديراني است كه در جريان و متن انقلاب نبوده و وفاوداري عملي كمتري به بنيان هاي انقلاب دارند. اينان بعنوان مديران نسل چهارم انقلاب شايد به خاطر عدم درك و فهم اصولي انقلاب و از سويي سرمايه گذاري فزاينده نظام سلطه لغزش بيشتري را تجربه مي كنند. از اين رو يكي از عمده دستوركارهاي بسيج رخ مي نمايد؛ جايي كه بسيج مي بايست با نخبه گرايي و جانشين پروري انقلاب را از حيث وجود و داشتن مديران انقلابي ـ كه لزوماً انقلاب را تجربه نكرده اند ـ بيمه نمايد. افزايش وابستگي و دلبستگي به نيروهاي كارآمد اجرايي راهبردي است كه باعث توان بخشي نظام مي شود. از اين رو نخبه گرايي و جانشين پروري مسئله اي است كه بايد بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد. اين مهم ايجاب مي كند يكي از رويكردهاي اصلي بسيج به جهاد علمي و پژوهشي باشد. گرچه در راستاي جنبش نرم افزاري عزم و اراده اي در اين راه شكل گرفته و نامگذاري چهارمين روز از هفته بسيج به نخبگان بسيجي و تجلي خودباوري گامي ديگري در اين راستاست؛ اما دقت و سرعت عمل براي دستيابي به جايگاه علمي مطلوب و مورد نظر در چشم انداز بيست ساله نيازمند عزمي جزم است. سردار سرتيپ محمدرضا نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفين با اشاره به رويكردهاي اين سازمان در دهه چهارم انقلاب، جهاد علمي، سازندگي و خدمت به مردم را از مهم ترين رويكردهاي اين سازمان در اين دهه عنوان كرده و مي گويد كه با تثبيت نظام و امنيت ملي در مقابل تهديدات استكبار، ما حركت براي سازندگي، جهاد علمي و از سوي ديگر تهذيب، خودسازي و خدمت به مردم را در دستور كار داريم.
5ـ هم افزايي رويكردهاي فكري و فرهنگي: هم افزايي رويكردها و راهكارهاي بسيج تداوم و تكميل اقدامات محوري در چارچوب تحول و تعالي است. در اين راه همياري تعاملي در اجراي ماموريت مقابله با تهديد نرم و عمق بخشي درهر سطح، موضوع، قشر و بخش اقدامات محوري را مي طلبد كه نيازمند تدوين و اجراي دكترين هاي عصر جديد است؛ عصري كه فكر و فرهنگ در قابل فضاي سايبري و هيبريدي به مبارزه برخاسته اند. بر اين مبنا غايت چنين راهبردي به لحاظ ماهيت از جنس عمق بخشي فرهنگي داخلي و بسترسازي براي تحقق بسيج ده ها ميليوني و مقابله با تهديدات فرهنگي و اجتماعي است. البته رئيس بسيج سازمان مستضعفين بر اين باور است كه بسيج 100 ميليوني جهان اسلام را براي تحقق بخشيدن به وعده امام راحل (ره) براي آزادي قدس شريف تشكيل مي دهيم. سردار محمدرضا نقدي خطاب به امام گفته كه اگر بخواهم به محضرتان گزارش عملكرد بسيجيان را عرض كنم؛ بايد بگويم بعد از شما بسيجيان به هر چه تكليف شان بود عمل كردند. در برابر تهاجم فرهنگي دشمن ايستادند، توطئه هاي ضد امنيتي دشمن را خنثي كردند و آشوبگري فريب خوردگاني را كه مي كوشيدند ميدان را براي بازگشت استعمارگران فراهم كنند به شكست كشاندند.
6ـ حمايت از گفتمان هاي عدالت طلبانه و صدور انقلاب اسلامي: انقلاب اسلامي ايران كه با بازتعريف مجموعه اي از ارزشها و آموزه هاي ديني و اسلامي موجي از دين خواهي و اسلام گرايي را در منطقه بوجود آورد و دستاوردهاي معنوي و تحول ادراكي آن رويدادي شگرف براي جهان تعبير مي شود، در هر برهه از زمان نيازمند پاسداشت است. اگر چه اهميت انقلاب اسلامي ايران با وجود گذشت بيش از 3 دهه هنوز ناشناخته باقي مانده است، اما اين انقلاب سير تحولات سياسي و اجتماعي را دستخوش دگرگوني عميقي كرده و امروزه نقشي بي بديل در رويدادهاي منطقه اي و فرامنطقه اي دارد. تا آنجا كه ساموئل هانتينگتون نظريه پردار نظريه برخورد تمدنها مي گويد كه پيروزي انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 مي تواند نقطه آغاز جنگ پنهان تمدنهاي غرب و اسلام را رقم بزند.
اين نبرد ـ كه البته نبردي معنوي و اسلامي است ـ بيش از 3 دهه است كه آغاز شده و در اين مدت دستاوردهاي زيادي به همراه داشته است. چنان كه انقلاب اسلامي را نه تنها يك جنبش بزرگ مذهبي، بلكه يك تحول سياسي همراه با عدالت اجتماعي، استقلال و آزادي براي مردم مي شود تعبير نمود. از اين رو ضربان هاي اين گفتمان در طول اين سالها بارها و بارها به صدا درآمده و در آغاز دهه چهارم با بسامد بسياري در خاورميانه عربي و افريقاي شمالي و اروپا و امريكا انعكاس يافته است.
7ـ بصيرت افزايي و افزايش آگاهي: آشنايي بسيج با هجمه هاي فرهنگي و ترفندهاي متعدد و متنوع دشمنان در جنگ نرم ضرورتي بايسته است كه راهبرهاي مقابله اي مقتضي را مي طلبد؛ در اين راه بصيرت افزايي و افزايش فرهنگي بسيج در مواجهه با تكانه ها و ناتوهاي داخلي و خارجي مي تواند راهگشا باشد. چنان كه رهبري انقلاب نيز بر اين ديدگاهند كه اساس بسيج در جمهوري اسلامي، بر آگاهي است. در اين جا نظام جمهوري اسلامي هرگز نخواسته است عده اي بيايند و چشمهايشان را ببندند و با اطاعت كوركورانه و بي خبر از آنچه كه اتفاق مي افتد، به ميدان بروند و اسلحه ها را بكشند و بناي جنگيدن بگذارند.
جمهوري اسلامي و امام اين جمهوري - رضوان و رحمت خدا بر او - عكس اين حركت كردند. ملت ما با آگاهي راه افتاد، ميدان را انتخاب كرد و در آن ميدان جنگيد. كساني كه در جبهه هاي نبرد، در هشت سال جنگ تحميلي و قبل از آن و مقداري بعد از آن ايستادند و جنگيدند، علي بصيره جنگيدند. مكرر در مكرر از زبانشان شنيديم كه ما براي خاك نمي جنگيم، ما براي يك وجب زمين نمي جنگيم؛ ما براي اهداف و آرمان هايمان مي جنگيم. ايشان تاكيد دارند كه من مي خواهم عرض كنم: جوانان عزيز! بسيجيان عزيز! هر جاي كشور كه هستيد، اين بصيرت را روز به روز زياد كنيد. نگذاريد بعضي از نيازهاي مادي و مسائل كوچك، جلو بصيرتها را بگيرد. بصيرتتان را حفظ كنيد و دشمنتان را بشناسيد. دشمن، ترفندهاي گوناگون دارد و آن ملتي موفق مي شود كه فريب نخورد. »
8ـ تحكيم مودت و محبت با لايه هاي مردمي: رهبر انقلاب در اين باره بيان نمودند كه شما بسيجي ها بايد به گونه اي رفتار كنيد كه احترام و محبت مردم جلب شود. شما بايد نمونه اخلاق و تواضع و مهرباني و رعايت مقررات باشيد. آن كسي بسيجي تر است كه مقررات را بيشتر رعايت مي كند، به خاطر آنكه اين فرد بيشتر از همه براي نظام دل مي سوزاند و مقررات، لوازم قطعي اداره درست نظام است.
ايشان تاكيد دارند كه هر جوان بسيجي، مرد بسيجي، زن بسيجي، دانش آموز بسيجي، دانشجوي بسيجي، كارگر بسيجي و روحاني بسيجي مي تواند محور باشد و انسانهايي را به خود جذب كند و با سخن و اخلاق و رفتار و درس خواندن و كار كردن و احساس مسئوليت و آگاهي سياسي و اطلاعات ديني و معنوي خود، مثل شمعي دلها را روشن كند و ديگران را اميدوار به آينده و آماده به كار براي حضور در ميدانها قرار دهد. ببينيد چه مسئوليت بزرگ و سنگين و درعين حال شيرين و هيجان انگيزي است.
تقويت بسيج سازندگي و جهاد اقتصادي، تحكيم جنبش نرم افزاري و فناورانه، تبيين هويت اسلامي و ايراني، خودسازي با همت مضاعف، تثبيت پاك زيستي، تقويت ديپلماسي عمومي و همراهي مردمي و... از ديگر گزاره هايي است كه بر استوانه هاي از جنس دانايي، آزادي، آگاهي و نقشه خواني از راه و كلام رهبري در آستانه چهارمين دهه از عمر انقلاب اسلامي بر مبناي دو اصل پيشرفت و عدالت وظايف و تكاليف بسيج را سامان مي بخشد. البته براي زيستن در دكترين هاي عصر جديد و تحقق اولويت و آرمانها، بسيج نيازمند بازتعريف و بازشناخت تهديدها و فرصت ها و توانمندي ها و ظرفيت هاي وجودي است تا به تعبير حضرت امام(ره) غفلت از ايجاد ارتش بيست ميليوني، سقوط در دام دوابر قدرت جهاني را به دنبال نداشته باشد.

ریحانه نهتانی-مریم نهتانی بازدید : 280 پنجشنبه 29 دي 1390 زمان : 19:39 نظرات ()

دانش آموز بسیجی نماد تحصیل، تهذیب و ورزش

مقدمه

بسیج یکی از عنایات ارزشمند و والای الهی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که به برکت وجود حضرت امام خمینی (ره) به امت اسلامی ایران ارزانی شده است و سازمان بسیج دانش آموزی بخشی از این شجره طیبه و درخت پرثمر و با برکت انقلاب اسلامی است. اکنون که دشمنان اسلام و انقلاب از تمامی توطئه های استکباری خویش نا امید شده اند، تنها راه مقابله با این انقلاب شکوهمند اسلامی را مبارزه با فرهنگ و اعتقادات مردم تصور کرده و بیشترین توجه و حمله را به نسل جوان ، این آینده سازان جامعه اسلامی معطوف داشته و با توسل به انواع ترفندها و توطئه های فرهنگی ، به زعم خود تلاش می کنند تا این طلایه داران عرصه های علم و فرهنگ را از انقلاب اسلامی که خون بهای هزاران شهید به خون خفته است دور نمایند.
جوانان و نوجوانان دانش آموز بسیجی در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و دیگر عرصه های انقلاب نقش ممتاز و موثری داشته اند که هرگز از خاطره ها محو نخواهدشد. آنان در دوران دفاع مقدس با میدان داری جبهه ها و تقدیم بیش از 36000 شهید و مفقود الاثر در دوران سازندگی با حضور فعال در عرصه های سیاسی ، فرهنگی، علمی، اقتصادی و اجتماعی سازندگی کشور، این نقش برجسته را به بهترین نحوی تداوم بخشیده اند. بنابراین در استمرار این تلاش مقدس توسط دانش آموزان عزیز، ‌حضور فعال آنان در تشکل الهی بسیج مورد نظر می باشد.
بدیهی است هرچه تعداد افرادی که جذب این نهاد مبارک می شوند، بیشتر باشد، دشمن کینه توز و خون خوار در رسیدن به اهداف شوم و انجام توطئه های غیر انسانی اش ناکام تر خواهد ماند.
 

کلیات در سازمان بسیج دانش آموزی

تاریخچه و سوابق تشکیل سازمان بسیج دانش آموزی

با صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذر ماه سال 1358 مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، پایگاه های مقاومت در مساجد، حسینیه ها، ادارات، کارخانه ها، مدارس و... به صورت خود جوش و مردمی شکل گرفت و با واگذاری مسئوولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج در مدارس همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب، آموزش و اعزام دانش آموزان واجد شرایط به جبهه های جنگ حق علیه باطل فعال شدند که در این میان نقش معلمان و فرهنگیان شجاع بسیجی ستودنی است. در دوران هشت ساله دفاع مقدس بیش از 550 هزار نفر از دانش آموزان به دفعات مکرر به جبهه ها اعزام شدند که در این میان بیش از 36000 نفرشهید و مفقود الاثر و 2853 جانباز و 2433 آزاده تقدیم دفاع از انقلاب اسلامی و ارزش های اسلامی نموده اند.
با انسجام واحد بسیج مستضعفین و شکل گیری ساختار و تشکیلات آن، دفتر بسیج دانش آموزی به عنوان رده ای مستقل در واحد بسیج مستضعفین ایجاد شد وبا شکل گیری معاونت اقشار در بسیج بعنوان بسیج دانش آموزی به ادامه فعالیت خود پرداخت .
در سال 1363 با تصویب تبصره 2 از ماده یک قانون نظام وظیفه کشوری که به موجب آن وزرات آموزش و پرورش موظف گردید با هماهنگی و همکاری واحد بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش آمادگی دفاعی را برای دانش آموزان اجرا نماید، پایگاه های مقاومت بسیج دانش آموزی در مدارس از استحکام بیشتر برخوردار گشت.
با توسعه واحد بسیج مستضعفین از سطح یک معاونت در ستاد مرکزی سپاه به یک نیروی مستقل با عنوان نیروی مقاومت بسیج سپاه، بسیج دانش آموزی نیز به عنوان یک مدیریت مستقل در مجموعه ستاد نیرو تشکیل و به کار خود ادامه داد.
در سال 1371 با تلاش مدیریت مستقل بسیج دانش آموزی، ستاد ایثارگران وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشی آن وزرات توافق نامه ای تنظیم و به امضای فرمانده نیروی مقاومت بسیج و وزیر آموزش و پرورش رسید. با امضای این توافق نامه و ابلاغ به رده های ذیربط دو دستگاه و تشکیل کمیته های هماهنگی در سطوح مرکز، استان و شهرستان، تحرکی وسیع در تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی به وجود آمد به گونه ای که در پایان سال تحصیلی 74-73 بیش از 12 هزار دفتر بسیج دانش آموزی در مدارس راهنمایی و متوسطه کشور تشکیل شده و نزدیک به 5/1 میلیون نفر دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی در آمدند.
در سال 1373 با ابلاغ سردار فرمانده محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به منظور به کارگیری توان مجموعه معاونت های نیروی مقاومت بسیج در امر تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی، دفتر مشاورت، بسیج دانش آموزی تشکیل شد، تا با یاری فرماندهی نیرو، ‌به تقویت اصولی بسیج دانش آموزی همت گمارده شود. تعیین ساختار و سازمان و شرح وظایف بسیج دانش آموزی در مدارس، ضابطه مند کردن ارتباطات گروهی و تشکیلاتی، ایجاد سازمان پویندگان و پیشگامان به تناسب مقاطع تحصیلی راهنمایی و متوسطه، همچنین طراحی دسته های سازمان یافته برای فعالیت های فرهنگی، امدادی، علمی و سازندگی ,طراحی لباس، آرم نشان عضویت، پرچم سازمانی و تطبیق آموزش آمادگی دفاعی مدارس با نظام آموزش های نظامی بسیج از جمله موفقیت های این دوران به شمار می رود.
مجلس محترم شورای اسلامی به منظور بسط و گسترش فرهنگی بسیجی در میان دانش آموزان و تقویت بسیج دانش آموزی، در سال 1375 ماده واحده ای به تصویب رساند که به موجب آن وزارت آموزش و پرورش موظف به حمایت و پشتیبانی و تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی گردید. با تصویب این قانون فعالیتها و برنامه های بسیج دانش آموزی از قوام و استحکام بیشتری برخوردارگشت، به گونه ای که در پایان سال تحصیلی 78-77 تعداد واحدهای مقاومت
پویندگان و پیشگامان بسیج دانش آموزی به بیش از22 هزار واحد در مدارس راهنمایی و متوسطه رسید و بیش از 5/2 ملیون نفر از دختران و پسران دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی در آمدند.
متعاقب مصوبه مجلس شورای اسلامی و با پیگیری های به عمل آمده سطح تشکیلاتی بسیج دانش آموزی نیز به منظور فراهم کردن امکان موفقیت بیشتر در تحقق اهداف و مأموریتهای محوله ارتقا یافت و در سال 77 به عنوان سازمان بسیج دانش آموزی ادامه مأموریت داد.
امروز سازمان بسیج دانش آموزی به حول قوه الهی با برخورداری از مدیران و کارشناسان مجرب در سطح مرکز و 28 رده استانی و بیش از 600 حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در قریب 26 هزار مدرسه راهنمائی و متوسطه کشور واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی را گسترش داده و تاکنون بیش از 3 میلیون نفر از دانش آموزان دختر و پسر میهن اسلامی به عضویت در این تشکل دانش آموزی و نهاد برگرفته از متن ملت قهرمان ایران در آمده اند.
 

ضرورت تشکیل سازمان بسیج دانش آموزی

مأموریت و وظیفه اصلی نیروی مقاومت بسیبج عبارت است از:
جذب و آموزش عمومی آحاد مردم، سازماندهی و تجهیز و به کارگیری آنها در رده های مقاومت به منظورتشکیل ارتش بیست میلیونی و مقاومت مردمی و دفاع از کشور، انقلاب و دستاوردهای آن از طریق ایجاد پایگاه های مقاومت بسیج در مساجد، ادارا ت، کارخانه ها، ‌مراکز آموزشی و مدارس کشور.
بدون شک بخش قابل توجهی از اعضای بسیج مستضعفین و ارتش بیست میلیونی را قشر جوان و نوجوان میهن اسلامی تشکیل می دهد که در مدارس حضور دارند، لذا بسیج دانش آموزی یکی از ضروری ترین تشکل های بسیج است که باید به تقویت و توسعه آن توجه خاصی مبذول داشت.

 

سازمان بسیج دانش آموزی از دیدگاه قانون

در سال 1375 مجلس شورای اسلامی نیز به منظور تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی ماده واحده ای را به تصویب رساند که به موجب آن، وزارت آموزش و پرورش و دیگر دستگاه ها و نهادهای کشور، موظف به پشتیبانی از این تشکل بزرگ دانش آموزی شدند.

متن ماده واحده
بسم الله الرحمن الرحیم

شماره 4942ق 30/2/1375
حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

طرح تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی که یک فوریت آن در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 29/6/1374 تصویب شده بود در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 9/2/1375 مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده است در اجرای اصل یکصد و بیست سوم قانون اساسی به پیوست ارسال می گردد.
رئیس مجلس شورای اسلامی – علی اکبر ناطق نوری

شماره 2000 3/3/1375
وزارت آموزش و پرورش – وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ نهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصدو هفتاد و پنج مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 25/2/1375 به تایید شورای نگهبان رسید و طی نامه شماره 4942-ق مورخ 30/2/1375 واصل گردیده است به پیوست جهت اجرا ابلاغ می گردد.
رئیس جمهور – اکبر هاشمی رفسنجانی
 

ویژگی های سازمان بسیج دانش آموزی

1- بسیج دانش آموزی قاعده هرم ارتش بیست میلیونی و دارای قانون مصوب و سازمان تعریف شده است.
2- کلیه برنامه ها و مراحل جذب، آموزش و سازماندهی اعضا، متناسب با سطح تحصیلی و خصوصیات روحی، سنی، جسمی و علاقمندی دانش آموزان ارائه و به اجرا در می آید.
3- فرماندهان و اعضای شورای واحدهای مقاومت از بین دانش آموزان مؤمن و متعهد بسیجی عضو واحد مقاومت انتخاب خواهندشد.
4- فعالیت های سازمان بسیج دانش آموزی با تنوع و انعطاف پذیری لازم به منظور ایجاد روحیه ایثار و فداکاری، ‌مشارکت و مسئوولیت پذیری، خلاقیت و نو آوری تعاون و همکاری در دانش آموزان تعریف شده است.
5- کلیه فعالیت های متناسب با اوقات فراغت دانش آموزان در مدارس(واحدهای مقاومت ) و در محل سکونت از طریق پایگاه های مقاومت بسیج جوانان انجام می گیرد.
6- شعار پویندگان و پیشگامان؛ ایمان، قلم و شجاعت می باشد که نمایانگر آرمان ایمانی و الهی بسیج دانش آموزی با درایت، آگاهی، شجاعت و استکبار ستیزی است.

 

امتیازات اعضای بسیج دانش آموزی

 

1- کلیه اعضای بسیج دانش آموزی بر اساس ماده 64 قانون استخدامی سپاه می توانند از امیتاز کسری دو ماه خدمت سربازی استفاده نمایند ، مشروط بر اینکه علاوه بر گذراندن آموزش آمادگی دفاعی مدارس در اردوی آموزشی متمرکز 15 روزه بسیج که معادل آموزش تکمیلی محسوب می شود، شرکت نمایند.
2- براساس مفاد آیین نامه اجرایی ماده 201 قانون مقررا ت استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امتیازاتی به شرح ذیل به بسیجیان تعلق می گیرد.
ماده 10 . آیین نامه .بسیجیانی که حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم و حایز یکی از شرایط زیر باشند، مشمول قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهاد گران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور –مصوب 1374 و آیین نامه اجرایی آن هستند:
الف. بسیجیانی که موفق به حفظ حداقل (15) جزء قرآن کریم یا 3/1نهج البلاغه شده یارتبه اول حفظ و قرائت قرآن کریم را در سطح کشور کسب کنند.
ب. بسیجیانی که دارای درجه رزمجو و بالاتر بوده وحداقل (100)امتیاز داشته باشند.
ج. بسیجیانی که به دلیل ابراز رشادت و شایستگی موفق به اخذمدال از فرماندهی معظم کل قوا شده یا می شوند.
د. بسیجیانی نمونه ( در هر سال و در هر استان یک نفر )
ه. بسیجیانی که در زمینه های علمی ، فرهنگی و ورزشی رتبه اول را درکشور کسب کنند.
ماده 11. وزارت آموزش و پرورش موظف است کلیه خدمات مدارس ایثارگران را به بسیجیانی که حداقل (50) امتیاز کسب کرده باشند ، ارائه نماید و کلاس های تقویتی به منظور تقویت بنیه علمی آنان برای ورود به مراکز آموزش عالی کشور تشکیل دهد.
3- اعضای بسیبج دانش آموزی می توانند بر اساس میزان همکاری خود با واحد مقاومت از امتیازات شرکت در اردوهای آموزشی ، علمی و فرهنگی استفاده نمایند.
4- کلیه برنامه ها و مراحل جذب ، آموزش و سازماندهی اعضاء متناسب با سطح تحصیلی و خصوصیات روحی ، روانی ، جسمی و علاقمندی دانش آموزان ارائه و به اجرا در می آید.
5- دانش آموزان بسیجی می توانند از امتیازات شرکت در کنکور آزمایشی و المپیادهای علمی بسیجی استفاده نمایند.
6- اعضای سازمان بسبج دانش آموزی می توانند با توجه به ارتقای جایگاه سازمانی از امتیازات اردوی طرح ولایت و آموزش های عقیدتی ، سیاسی و نظامی استفاده نمایند.

تعاریف (فرمانده و فرماندهی)

 

تعاریف و اصطلاحات


فرمانده

فردی نظامی است در نیروهای مسلح که نسبت به زیر دستان خود اعمال فرماندهی می نماید.


جانشین

فردی است که در غیاب فرمانده کلیه اختیارات وی را دارا بوده و در زمان حضور, وی را در انجام وظایف یاری می نماید.

اختیارات

فرمانده می تواند از امکانات و منابع موجود به منظور طرح ریزی، هدایت، هماهنگی و کنترل یگان تابعه در جهت اجرای مأموریت های واگذاری استفاده نماید. فرمانده می تواند بخشی از اختیارات خودرا تفویض نماید.

مسئوولیت

فرمانده تنها مقامی است که درقبال اعمالی که یگان تابعه وی انجام داده و یا از انجام آن باز مانده است ، مسئوولیت دارد.
تذکر: مسئوولیت های فرمانده قابل تفویض نیست ولی اختیارات قابل تفویض می باشد.

فرماندهی

فرماندهی ,اختیاری است که به یک فرمانده نظامی برحسب درجه یا شغل و مسئوولیتی که دارد واگذار می شود تا نسبت به زیردستان خود اعمال نماید.

انواع فرماندهی

 
الف.فرماندهی کامل

فرماندهی کامل شامل کلیه جنبه های مأموریت می شود.

ب. فرماندهی عملیاتی

فرماندهی عملیاتی فقط شامل جنبه های اطلاعاتی و عملیاتی در انجام یک مأموریت می شود.

ج . فرماندهی منهای عملیاتی

فرماندهی منهای عملیاتی، ‌شامل جنبه های مربوط به کارکنان و آماد و پشتیبانی می شود و اختیار و کاربرد عملیاتی یگانی را ندارد.

مدیریت

 

مدیریت فرایند به کارگیری موثر و کارآمد منابع مادی و انسانی است که برای دستیابی به اهداف صورت می گیرد.

وظایف مدیر

وظایف عبارت است از:
   
          1-برنامه ریزی
 
          2-سازماندهی
 
          3-بسیج منابع و امکانات

          4-هدایت و رهبری

          5-کنترل

1 -برنامه ریزی

تجسم و طراحی و ضعیت مطلوب در آینده، یافتن و ساخت راهها و وسایلی که رسیدن به آن را فراهم کند.(تعیین هدف، یافتن و ساخت راه وصول بدان ).

2-سازماندهی

واگذاری مسئوولیت مشخص به افراد بر اساس تمایلات و صلاحیت های فنی، تخصصی و شایستگی های فردی را سازماندهی می گویند.

3-بسیج منابع و امکانات

استفاده مطلوب و بهینه از مجموعه منابع و مقدورات یک سازمان در جهت دستیابی به اهداف آن.

4-هدایت و رهبری

تلاش مدیر برای ایجاد انگیزه و رغبت در زیر دستان جهت دست یافتن به اهداف سازمان.

5- کنترل

تلاش منظمی است در جهت اندازه گیری عملکرد نیرو یا سازمان و مقایسه آن با استاندارها به منظور اطمینان از تطبیق عملکرد با استانداردها و اهداف تعیین شده.
 

سازمان و سازماندهی

 

سازمان


به گروهی از افراد که با رهبری و سلسله مراتب مشخصی اجتماع نموده و برای رسیدن به هدفی واحد با بهره گیری از امکانات موجود, همکاری و تلاش می کنند، سازمان می گویند.

سازماندهی

واگذاری مسئوولیت و وظیفه مشخص به افراد بر اساس تمایلات و صلاحیت های فنی، تخصص، و شایستگی های فردی را سازماندهی می گویند.

اهداف سازماندهی

1-هدف از سازماندهی در بسیج دانش آموزی ایجاد تشکل گروهی در واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی.

2-ایجاد و تقویت روحیه تعاون و مسئوولیت پذیری در اعضای بسیج دانش آموزی.

3- اجرای مناسب فعالیت های گروهی و سازمانی در قالب تشکیلات واحد مقاومت بسیج.

شیوه سازماندهی

1-کلیه اعضای بسیج دانش آموزی پس از تکمیل پرونده گزینشی باید درارکان و یا در دسته های چهار گانه بسیج دانش آموزی سازماندهی شوند.

2-هریک از اعضا تنها می تواند در یک وظیفه و مسئوولیت سازمان واحد مقاومت سازماندهی شود.

3- کلیه اعضا باید نسبت به وظیفه خود توجیه شده و از مسئوولیت مشخص در واحد مقاومت برخوردارباشند.

رسته بندی

 

قرار گرفتن کلیه اعضای بسیج دانش آموزی در دسته های مقاومت سازمان بسیج دانش آموزی .

رسته ها

رسته های سازمان بسیج دانش آموزی به ترتیب عبارتند از :

1-رسته رزمی، فرهنگی 2. رسته رزمی، علمی 3. رسته رزمی، امدادی

معیار رسته بندی

اساس و معیار رسته بندی، در بسیج دانش آموزی عبارت است از:

1-علاقه مندی 2- تجربه و تخصص 3- آموزش های گذرانده شده 4-صلاحیت های رسته ای

5- نیاز سازمان ( واحد مقاومت )
 

توصیه های مدیریتی

 

توصیه های مدیریتی برای فرماندهان واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی

1-خودسازی را جزء برنامه اصلی زندگی و کاری خود قراردهید.

2-همواره سعی در ارتقاء بینش عقیدتی، سیاسی و آگاهیهای علمی، تخصصی و سازمانی خود داشته باشید.

3-با علماء، روحانیون، مربیان و معلمان متدین و موجه همیشه مرتبط باشید، چه در امور مسئوولیتی چه در امور شخصی و خانوادگی و چه امور اجتماعی سیاسی.

4- از اطلاعات علمی و تجربیات فرماندهان و مسئوولین رده بالاتر بهره برداری نمایید.

5-همواره با دیگر همکاران و اعضای واحد مقاومت مربوطه و سایر دانش آموزان با اخلاق خوش و گشاده رویی برخورد نمایید.

6- در انجام مسئوولیت ها و وظایف محوله جدیت , تلاش , ایثار و از خود گذشتگی داشته باشید.

7-نسبت به اعضای واحد مقاومت مشفق و مهربان باشید.

8-همکاری و همیاری اعضای واحد مقاومت عامل تعیین کنند در موفقیت یا عدم توفیق شماست. به نظرات و پیشنهادات آنها توجه کرده و بهترین راه کارها را در انجام امور انتخاب نمایید.

9-مدیریت مدرسه و معلم پرورشی بهترین یاوران واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی هسنتد. لذا ضمن هماهنگی، ازپشتیبانی موثر آنان استفاه نمایید.

10- غرور- فخر فروشی و خودخواهی از آفات مدیریت واحد مقاومت در مدرسه است که پایه های مدیریت و فرماندهی شما را سست می کند. لذا تواضع، فروتنی، ادب و احترام به دوستان و همکاران و اعضا، که ازویژگیهای مدیر و فرمانده موفق است را فراموش نکنید.

11-فرمانده باید در انجام مأموریت از شتابزدگی پرهیز کرده و قبل از انجام هر کار و ابلاغ هر دستور و یا قضاوت در هر امری جوانب آن را برسی می نماید.

12-فرمانده باید دارای شرح صدر ( قدرت نفسانی و اعتماد به نفس ) باشد.

13- فرمانده باید صریح و قاطع بوده و دستورات را ضمن ساده و قابل فهم بودن با صراحت و قاطعیت بیان نماید.

14-فرمانده باید مظهر وحد ت و یکپا رچگی بوده و در واحد مقاومت با ترویج روحیه از خود گذشتگی و حق پذیری موجبات تفاهمات و همدلی ها را به وجود آورد.

15-فرمانده باید«علو همت» داشته باشد یعنی درقصد و اراده قوی باشد و همواره به اتخاذ اهداف و مقاصد عالی، بلند نظری در آرمان خواهی و و سعت نظر در هدف گیری ها توجه نماید.

16-فرمانده باید خستگی ناپذیر و صبور باشد زیرا این خصیصه اخلاقی ثمرات ارزشمندی چون نشاط و خوشرویی، اتقان عمل حضور ذهن، مداومت، ثبات قدم و پشتکار، ‌امید به آینده روشن و خرم را در پی خواهد داشت.

17-فرمانده باید این واقعیت اجتناب ناپذیر، که انسان ها متفاوت بوده و بعضاً دچار خطا می شوند را بپذیرد تا رفتار و عملکرد متفاوت اعضا را تحمل نماید.

محورهای ارزشیابی فرماندهان

 

مواردی که فرماندهان بر اساس آنها مورد ارزشیابی قرار می گیرند و هر فرمانده باید متصف به آنها باشد، عبارتنداز:

1-آگاهی و تبعیت از قوانین، مقررات، ضوابط و انجام کارها بر اساس آنها.

2-داشتن مهارت و تخصص لازم و متناسب با مسئوولیت محوله.

3-برخورداری از وجدان کاری و علاقه و دلسوزی در امور محوله.

4-تلاش در جهت حفظ، نگهداری، صرفه جویی و استفاده صحیح از اموال بیت المال که در اختیار واحد مقاومت است.

5-انتقال دانش و تجربیات به دیگران(کادرسازی).

6-صداقت،‌حسن رفتار و معاشرت صحیح در محیط کار.

7-عکس العمل مناسب در مقابل امور غیر منتظره.

8-چگونگی سازماندهی، تقسیم کار و اداره نیروی انسانی و بهره برداری از امکانات و تجهیزات در چارچوب وظایف و مأموریت های محوله.

9-توجه به وضع اعضای واحد و ایجاد روحیه خدمتی در آنان.

10-مسئوولیت پذیری و انجام داوطلبانه امور.

11-هدایت و رهبری.

12-برنامه ریزی و آینده نگری.

13-قدرت تصمیم گیری.

14-اعمال نظارت و هماهنگی در امور.

15-رعایت نظم و انضباط،‌آراستگی ظاهری و احترامات توسط فرمانده و اعمال آن بر مجموعه تحت امر.

16-رعایت سلسله مراتب و اجرای صحیح و به موقع دستورات.

17-تلاش درجهت رشد توانائی ها و افزایش دانش و معلومات عقیدتی و نظامی.

18-تاثیرگذاری مطلوب بر دیگران .

19-داشت خلاقیت و ابتکار.

20-قدرت تجزیه و تحلیل مسائل و اولویت بندی کارها در شرایط مختلف.

21-تیز هوشی،نکته سنجی، دقت و قدرت دریافت و انتقال مطالب.

22-توانایی جسمی، ‌تحرک و چالاکی متناسب با مسئوولیت محوله.

23-شجاعت، شهامت، اعتماد به نفس، رازداری و امانت داری.

24-روحیه شهادت طلبی، ایثار و انجام داوطلبانه مأموریت های خطرناک و سخت.

25-تحمل ناملایمات و سختی ها.

26-اهتمام به تشویق با قضاوت عادلانه در مورد اعضای پرتلاش و مبتکر واحد مقاومت.

27-مشورت در انجام امور و روحیه انتقاد پذیری.

28-هماهنگی و ارتباط قوی با مدیریت، مربی پرورشی و مسئوول انجمن اولیا و مربیان مدرسه.
 

عوامل موثر در موفقیت فرماندهان واحدهای مقاومت بسیج

 

1-توجه به تمامی جنبه های مأموریتی و تقسیم توان موجود جهت پیشرفت همزمان ماموریت ها.

2-ایجادهماهنگی بین اجزای واحد مقاومت و همسو سازی آنها در جهت اهداف اصلی.

3-توجه به امر نظارت و کنترل و استمرار اقدامات کنترلی .

4-استفاده از مجموعه ظرفیت های سازمانی و غیر سازمانی در جهت دست یابی به اهداف جذب و هدایت کمک های دولتی و مردمی در جهت پشتیبانی از ماموریت ها.

5-خودداری از اقدامات پراکنده و حاشیه ای و پرداختن به ماموریت اصلی.

6-ارتباط مناسب و مستمر با حوزه مقاومت و دسته ها و اعضای شورای واحد مقاومت.

7-ایجاد تحرک و پویایی در سازمان و جلوگیر ی از یأس و نا امیدی اعضا.

8-اقدام به موقع در جهت توجه به مسائل و مشکلات فرماندهان دسته های مقاومت و نیروهای تحت امر.

9-رسیدگی به مسائل و مشکلات اعضا درحد مقدورات و پرهیز از تبعیض در برخورد با آنان .

10-برخورداری از نظم و انضباط فردی لازم و تلاش برای حاکم کردن نظم وانضباط در کل واحد.

برنامه های بسیج دانش آموزی

گرامیداشت مناسبت ها و ایام الله

گرامیداشت مناسبت ها و ایام الله

*مَن عَرَفَ الایَّامَ لَمْ یَغْفُلْ عَنِ الاِسْتِعدادِ

مردمی که ایام (وتحولات آن را) نیک بشناسند، از زمینه سازی و آمادگی، غفلت نمی ورزند.

امام علی (علیه السلام)

در تاریخ هر ملتی، روزها و ایام خاصی وجود دارد که یاد آور حوادث و وقایع مهم تاریخی است؛‌ به گونه ای که از آن روزها، به عنوان روزهای سرنوشت ساز تعبیر می گردد.

گرامیداشت ایام ا... یادآوری و ذکر حماسه ها، جوانمردی ها و ناجوانمردی ها، دشمنی ها و دوستی ها، شکست ها و پیروزی ها، جنگ ها و صلح ها، حرکت ها و مقاومتهایی است که مسیر تاریخ این ملت بیدار و زنده را دگرگون ساخته و راه نیل به کمال انسانی و آزادی و شرافتمندی و استقلال و آقایی را برای همه آزاداندیشان این مرز و بوم هموار ساخته است. ولادتها و مبارزات ائمه معصومین(علیه السلام) با طواغیت زمان، وقایع پرحماسه و جاودان در تاریخ مبارزات اسلامی ملت ایران به زعامت روحانیت آگاه تا تشکیل و استمرار نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری امام راحل همگی از مناسبت ها و ایامی است که می بایستی بزرگ داشته شود و از باب فَذَّکِّر اِنَّ الذِّکْری تَنْفَعُ الْمؤمِنینْ مورد درس آموزی و عبرت از تاریخ شود.

بسیج دانش آموزی در تبعیت از مقام ولایت و امامت مسلمین، رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) که می فرمایند:« برملت شریف ماست که این«ایام ا...» را که هدیه هایی از عالم غیب ربوبی است با جان و دل، حفظ و با چنگ و دندان، نگهداری کنند.» به مناسبت های مختلف برنامه های متنوعی پیش بینی می نماید که برخی به صورت متمرکز مانند بزرگداشت هفته دفاع مقدس، 8 آبان روز بسیج دانش آموزی و هفته بسیج مستضعفین، دهه فجر انقلاب اسلامی، و هفته گرامیداشت مقام معلم، سوم خرداد روز فتح و پیروزی خرمشهر و .... برنامه ریزی و هدایت و پشتیبانی می شود و برخی دیگر با توجه به تقویم مناسبت ها و ایام ا... های مذهبی، سیاسی، اجتماعی، ‌تاریخی، و روز شمار عملیات های رزمندگان اسلام در 8 سال دفاع مقدس با ابتکار و خلاقیت و همیاری و مشارکت دانش آموزان عضو در سطح مدرسه برنامه ریزی و اجرا می گردد و مانند روز 13 آبان، روز نوجوان،‌ روز جوان، روز درختکاری، هفته کمک به محرومین و مستضعفان و... حضور همه دانش آموزان عزیز بسیجی را شاهد هستیم .
 

یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموزی کشوری

یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموزی کشور

مقدمه

*در سرگذشت ملتها و جوامع گوناگون بسیارند افرادی که با خلق حماسه ای نام خود را در تاریخ آن ملت به یادگار می گذارند. اما حماسه هشت سال دفاع مقدس و دلاور مردی افتخار آفرینانی چون شهید فهمیده و بیش از 36 هزار فهمیده های تاریخ پر بار انقلاب اسلامی ایران، موضوعی است که قلمها و گفتار ها از بیان عظمت آن عاجزند. سرگذشت دلاورمردان کوچکی که با سن و سال کم و اندک خود غرور آفرین و بزرگی را آفریدند.

سازمان بسیج دانش آموزی به عنوان میراث گران سنگ آن نوجوانان و جوانان غیرتمند، یکی از مهمترین وظایف و اهداف خود را زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن الگوهای راستین قرار داده و برای الگو پردازی از حماسه«کوچکهای بزرگ » یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموز کشور را همه ساله از یکم تا هشتم آبان ماه برگزار می نماید.

اگر چه برخی از برنامه های یادواره مانند برگزاری کنگره مرکزی و فراخوان علمی مقالات و تبلیغات سراسری, چاپ پوستر ها و تراکت های تبلیغاتی بیشتر به صورت متمرکز انجام می شود، و لی به دلیل آنکه مخاطب اصلی این یادواره، دانش آموزان فداکار میهن اسلامی و بسیجیان سلحشور و بیدار دل هستند، لذا عمده فعالیت های این یادواره با تشکیل ستادی مرکب از رئیس، مربی پرورشی، دبیران علاقمند و مسئوولین بسیج دانش آموزی آموزشگاه،‌ به منظور برنامه ریزی و اجرای برنامه های متنوع وقابل اجرا در صحن مدرسه پیش بینی می گردد که در ذیل به برخی از این برنامه ها اشاره می شود.

1- به صدا در آمدن زنگ مدارس با عنوان زنگ« شجاعت .»

2- برگزاری مراسم صبحگاه با دعوت از خانواده معظم شهدا و ذکر خاطره و یا وصیت نامه شهید در روز هشتم آبان ماه که مصادف با روز بسیج دانش آموزی می باشد.

3- آذین بندی و فضا سازی مدرسه با پرچم، پلاکارد، پوستر، و تصاویر شهدای دانش آموز

4- حضور دانش آموزان بسیجی با لباس مصوب بسیجی در مدرسه از اول تاهشتم آبان ماه.

5- اعطای لوح افتخار و دیپلم افتخار به خانواده معظم دانش آموزان شهید.

6- برگزاری مسابقات موضوعی مثل مقاله نویسی، معارف و علوم قرآنی ، حفظ حدیث و... .

7- برگزاری مسابقات ورزشی.

8- برگزاری اردوهای یک روزه، فرهنگ، ورزشی.

9- تهیه روزنامه دیواری با ستو نهای ویژه به این مناسبت.

10- تلاش در جهت جمع آوری و انتشار آثار شهدای دانش آموز مدرسه.

11- نصب و پرده برداری از لوح یا بنای یاد بود شهدای مدرسه.

12- نصب و پرده برداری ازگنجینه آثار شهدا و بسیج دانش آموزی مدرسه.

13- ثبت نام از دانش آموزان داوطلب جدید عضویت در بسیج.

14- ساماندهی اعضای قدیم و سازماندهی اعضای جدید بسیج مدرسه.

15- تشکیل هسته های عملی، ‌ادبی، فرهنگی و... .

16- روز هشتم آبان ماه سال جاری مصادف با روز اول ماه پرفضیلت شعبان است و فریضه مستحبی«روزه» سفارش گردیده است، لذا حتی الإمکان اعضای بسیج دانش آموزی در یک حرکت نمادین در این روز اقدام به گرفتن روزه نمایند.

17- دیگر برنامه ها و فعالیت های ابتکاری دانش آموزان که به مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر پیش بینی و اجرا می گردد.
 

طرح ولایت بسیج دانش آموزی

طرح ولایت بسیج دانش آموزی

حضور جوانان در عرصه های مختلف اجتماعی برای تداوم انقلاب اسلامی و سازندگی کشور ازضروریاتی است که قطعاً با دیدگاه بسیج برخاسته از تعالیم متعالی اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و سلم) از خواسته های مهم نظام مقدس جمهوی اسلامی است.

سازمان بسیج دانش آموزی که تشکلی خاص جوانان و نوجوانان می باشد، به منظور ارتقای بینش عقیدتی، سیاسی اعضا و آشنایی آنان با مبانی اندیشه اسلامی، طرح ولایت بسیج دانش آموزی را از سال 1367 با دو شیوه آموزش حضوری و غیر حضوری طراحی و به اجرا گذاشته است.

الف- شیوه حضوری

در این روش ابتدا بر اساس ضوابط و معیارهای مشخص و با توجه به ظرفیت اردوگاههای متمرکز و غیر متمرکز و برابر سقف ابلاغی، دانش آموزان واجد شرایط برگزیده می شوند و طبق زمانبندی معینی در اردوهای یک هفته ای علمی، آموزشی و‌تفریحی طرح ولایت شرکت می نمایند.

ب- شیوه غیر حضوری (مکاتبه ای )

دانش آموزان شرکت کننده در اردوهای علمی، آموزشی، تفریحی طرح ولایت بسیج دانش آموزی پس از قبولی در امتحان پایانی به دفتر طرح ولایت بسیج دانش آموزی که در شهرستان قم مستقر می باشد معرفی و پس از ورود اطلاعات مربوطه به رایانه، در سیر مراحل اتصال آموزش مکاتبه ای قرارمیگیرد.

دفتر طرح ولایت بسیج دانش آموزی مستقر در قم علاوه بر مسئوولیت ارتباط مکاتبه ای با دانش آموزان عضو، آمادگی دارد. به منظور پاسخگویی به شبهات، سئوال ها و ابهامات اعتقادی، سیاسی و اجتماعی اعضای بسیج دانش آموزی با استفاده از کارشناسان و صاحب نظران مجرب علوم اسلامی اقدام نماید لذا دانش آموزان عزیز می توانند با آدرس قم – صندوق پستی شماره 3961-57185 مکاتبه نمایند.
 

ورزش و تربیت بدنی در واحدهای مقاومت

ورزش و تربیت بدنی در واحدهای مقاومت

روح و روان انسان،‌ نیازمند غذای معنوی است و جسم به عنوان کالبد جان آدمی نیازمند آمادگی و پرورش است لذا معروف است که می گویند عقل و کمال انسانی در بدن سالم متجلی می شود.

ورزش موجب شادی و نشاط فرد می گردد و تنبلی و کسالت و گوشه نشینی و عزلت رااز او دور می سازد

سازمان بسیج دانش آموزی به عنوان نهادی مردمی که با حضور گسترده در تمامی صحنه ها علمی، ‌فرهنگی، سیاسی و اجتماعی سعی می نماید به رسالت حساس خود در پاسداری از دست آوردهای انقلاب اسلامی جامه عمل بپوشاند برای این مهم جایگاه ویژه ای قائل است.

ورزشها در بسیج دانش آموزی بر دو قسم است

الف- ورزشهای عمومی و همگانی

یکی از مهم ترین روشهای عمومی کردن ورزش، حضور جمعی ورزشکاران در زمانی معین و پرداختن به حرکات نرمشی و ورزشی به صورت گروهی است. در اجرای این برنامه دانش آموزان عضو بسیج مدرسه می توانند با یک برنامه ریزی منسجم حداقل 20 دقیقه قبل از شروع مراسم آغازین مدرسه در محوطه حیاط مدرسه حضور پیدا کرده و با سر دادن شعارهای جمعی، حماسی و انقلابی به ورزش عمومی بپردازند. این برنامه علاوه بر تاثیر تبلیغاتی در بین دیگر دانش آموزان و ایجاد زمینه های حضور آنان در این حرکت جمعی، موجب نشاط و شادابی و آمادگی برای حضور فعال بر سر کلاس درس می شود.

ب- ورزشهای اختصاصی

سازمان بسیج دانش آموزی به تفکیک مقاطع تحصیلی اقدام به تشکیل تیم های ورزشی، برگزاری مسابقات در سطح مدرسه، ‌حوزه های مقاومت، ‌شهرستانها، ‌استان ها و نهایتاً با برگزاری مسابقات جشنواره بزرگ فرهنگی، ورزشی بسیج دانش آموزی موجبات حضور ورزشکاران پر تلاش بسیجی را در عرصه های رقابت کشوری فراهم می سازد. مسابقات پنجگانه بسیج دانش آموزی در رشته های دو میدانی، فوتبال، ‌والیبال، پینگ پنگ و شنا در زمانبندی های مشخص از مدرسه تا مرکز و حضور در جشنواره فرهنگی،‌ورزشی برگزارمی گردد.

تبصره: افزایش رشته ها متعاقباً اعلام خواهد شد
.

انتشارات

انتشارات

با توجه به اهمیت و جایگاه چاپ و کارهای انتشاراتی در رشد و ارتقای سطح آگاهی ها و دانش عقیدتی، سیاسی و اجتماعی اعضای بسیج دانش آموزی و ایجاد یکنواختی و همسانی در فعالیت های متنوع واحدهای مقاومت، سازمان بسیج دانش آموزی اقدام به یک سری کارهای انتشاراتی نموده است که بحمدا... با استقبال خوب دانش آموزان عزیز و مسئوولین بسیج دانش آموزی در سطوح مختلف قرار گرفته است.

چاپ کتابهای توجیهی، آموزشی، نشریه دانش آموزی پیشگامان، ‌مسابقات تصویری گلباران، ‌روزنامه دیواری، پوستر و تراکت و تقویم دیواری از جمله فعالیت های انتشاراتی سازمان بسیج دانش آموزی در یکسال گذشته بوده است که انشاء ا.. با تلاش بیشتر و انتشار مکتوبات جدید امیدوار هستیم بتوانیم گامی هر چند کوتاه در جهت رضایت واحدهای مقاومت و اعضای محترم بسیج دانش آموزی برداریم.

در این میان از فرماندهان محترم و دیگر مسئوولین فرهنگی، ‌پرورشی حوزه ها و واحدهای مقاومت انتظار داریم اقدامات ذیل را به عمل آورده و ما را در هر چه غنی تر کردن فعالیت های انتشاراتی یاری رسانند.

وظایف دسته های فرهنگی در رابطه با نشریات سازمان بسیج دانش آموزی
1- توزیع یا نصب نشریات، روزنامه دیواری، تراکت و... در سطح اعضای واحد مقاومت مربوطه.

2- تبلیغ و تفهیم اطلاعیه ها و در خواستهای مجله از دانش آموزان به اعضای واحد مقاومت مربوطه.

3- تشویق دانش آموزان عضو به ایجاد ارتباط و همکاری با مجله.

4- ارسال اخبار، ‌مطالب، ‌شعر، داستان، خاطره و... برای مجله باذکر نام نویسنده یا ماخذ.

5- شناسایی دانش آموزان بسیجی نمونه و ممتاز در زمینه های مختلف و ارسال مدارک به سازمان جهت درج و معرفی آنان در نشریات.

6- ارسال نظرات شخصی و گروهی اعضا، در ارتباط با نوع و چگونگی برگزاری مسابقات و زمانبندی ارسال پاسخ دانش آموزان.

7- شناسایی سئوال ها، ابهامات و شبهات دانش آموزان بسیجی(و یا سایر دانش آموزان ) به سازمان جهت ارائه پاسخ مناسب توسط کارشناسان و چاپ پاسخها در نشریات سازمان بسیج دانش آموزی.

8- ارسال پیشنهادات و انتقادات در خصوص کلیه برنامه ها و فعالیت های بسیج دانش آموزی به سازمان بسیج دانش آموزی.

مجامع دانش آموزان ممتاز بسیجی

مجامع دانش آموزان ممتاز بسیجی

شناسایی و تشویق دانش آموزان ممتاز بسیجی که بر اثر تلاش و کوشش موفق به کسب رتبه های ممتاز علمی درتحصیل و مسابقات و المپیادهای عملی شده اند و به مرحله ممتازی از سایر دانش آموزان رسیده اند، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و سبب ایجاد انگیزه برای سایر دانش آموزان و همچنین فراهم کردن زمینه های پیشرفت عمومی می باشد.

سازمان بسیج دانش آموزی همه ساله به منظور شناسایی دانش آموزان ممتاز بسیجی و قدردانی از تلاش آنان، معرفی الگوهای ممتاز بسیجی به دیگر دانش آموزان، ‌ایجاد انگیزه فعالیت، تلاش، کوشش و رقابت سالم برای اعضای بسیج دانش آموزی، فراهم ساختن زمینه های فعالیت گسترده اجتماعی و فرصتهای تحصیلی و علمی برای آنان شرایطی را به وجود می آورد تا دیگر دانش آموزان نیز جذب فعالیت های علمی، ‌تحصیلی سازمان بسیج دانش آموزی گردند.

برنامه هایی چون تشکیل هسته های علمی در واحدهای مقاومت،‌گزینش اعضای انجمنهای علمی بسیج از میان دانش آموزان ممتاز بسیجی، برگزاری المپیادهای علمی و کنکور آزمایشی بسیج و بالاخره برگزاری مجامع بزرگ دانش آموزان ممتاز بسیجی و فراخوانی نخبگان و فرهیختگان دانش آموز بسیجی از سراسر کشور ( که در سال تحصیلی 80-79 نهمین مجمع برگزار خواهدشد) گامهایی است که به حول قوه الهی برای تحقق این مهم برداشته شده است لذا انتظار می رود فرماندهان محترم بسیج مدارس زمینه های حضور و مشارکت هر چه بیشتر عزیزان بسیجی را دراین فعالیت های علمی فراهم سازند.انشاءا...
 

طرح بازدیدهای علمی

 
طرح بازدیدهای علمی

با توجه به کمبود امکانات در مدارس و همچنین عدم امکان ارائه عملی بعضی مطالب درسی،‌فهم موثر و عمیق مطالب درسی بخصوص در زمینه علوم تجربی با مشکلاتی مواجه می باشد. بنابراین یکی از شیوه های موثر در مورد استقبال دانش آموزان در زمینه ارتقاء سطح تحصیلی آنان، اجرای برنامه های بازدید علمی است و این شیوه از برنامه های شناخته شده و مورد قبول عموم کارشناسان می باشد بر این اساس واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی می توانند با اجرای این طرح مقداری از مشکلات تحصیلی دانش آموزان بسیجی را مرتفع نموده و موجبات ارتقای دانش علمی و فن آوری صنعتی را فراهم سازند.

اهداف طرح

1- تقویت بنیه علمی دانش آموزان بسیجی در سطوح مختلف تحصیلی از طریق آشنا نمودن آنان با پیشرفت ها و آخرین فن آوری صنعتی، ‌علمی، کشاورزی و...

2- آشنایی با کاربرد علوم و ارتقاء سطح معلومات و فراهم کردن امکان فهم عمیق مطالب درسی.

3- فراهم کردن امکان جذب دانش آموزان مستعد و ممتاز به بسیج دانش آموزی .

روشهای بازدید

1- بازدید آموزشگاهی 2- بازدید شهرستانی

در روش اول مسئوولین واحد مقاومت با همکاری مدیریت آموزشگاه و فرماندهی حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی متبوع، نسبت با هماهنگی با یکی از مراکز علمی، صنعتی، ‌کارخانجات و کارگاههای تولید و یا مراکز آموزشی و تحقیقاتی اقدام نموده و طی یک برنامه ریزی منسجم و با اعلام قبلی نسبت به اعزام دانش آموزان علاقمند و بازدید ازمکان یا مرکز مورد نظر اقدام می نماید و سپس طی یک مسابقه کتبی ره یافت ها و آموزه های دانش آموزان را دریافت و به بهترین آثار جوایزی اهدا می گردد.

در روش دوم این اقدام با برنامه ریزی متمرکز حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی از مراکز یاد شده که در فواصل بیشتری نسبت به شهر مربوطه هستند و یا در شهرها و استان های مجاورند ب

ریحانه نهتانی-مریم نهتانی بازدید : 656 پنجشنبه 29 دي 1390 زمان : 19:27 نظرات ()

وظایف دینی یک دانش آموز بسیجی

وظایف دینی دانش آموز بسیجی

دانش آموزان بسیجی با توجه به موقعیت و شخصیتی كه دارند وظایفی به عهده دارند كه باید در انجام آنها تلاش كنند تا هویت بسیجی شان صیانت شود. مهمترین وظایف دینی دانش آموزان بسیجی عبارتست از :

1- كسب معرفت
دانش آموز بسیجی باید از دین و ارزش های اسلامی و هدفی كه دنبال می كند آگاهی لازم را داشته باشد تا بتواند با موفقیت زندگی كند و به اهداف خود جامة عمل بپوشاند ، بنابراین آشنایی با دین ، انسان ، اجتماع ، سیاست و اطلاعات روز برای او یك ضرورت است.

2- خودسازی
خودسازی عبارت از تهذیب نفس است و تهذیب نفس عبارت از پاكیزگی نفس از زشتی ها و پلیدی هاست.
دانش آموز بسیجی باید نفس خود را از صفات زشتی چون حسد ، غیبت ، بدگویی ، دروغ ، ریا ، نگاه ها و سخنان آلوده ، شنیدنی های حرام و وابستگی به هر یك از جلوه های دنیا پاك نماید و تا این تصفیه صورت نپذیرد بسیجی به معنای واقعی آن نخواهد شد.

3- انجام واجبات و ترك محرمات
دانش آموز بسیجی باید با شناسایی واجبات دینی و ارتباط كامل با رسالة عملیه و ترك محرمات تقیّد خود را به مسائل اسلامی عملی سازد.
او كسی است كه نه تنها واجبات را انجام می دهد بلكه خوب انجام می دهد و با توجه ویژه به احكام الهی عمل می كند و مستحبات را تا سر حد امكان مورد عمل قرار می دهد و از گناه پرهیز دارد و در حد توان از مكروهات دوری می كند.

4- رعایت اخلاق اسلامی
رعایت مسائل اخلاقی از ارزش های پذیرفته شدة همه انسان هاست كه هدف بعثت پیامبر اكرم (ص) را تشكیل می دهد.
دانش آموز بسیجی در جامعه از اعتبار خاصی برخوردار است و انتظار عمومی این است كه از او خطایی سر نزند. اما اگر خطایی از او صادر شد نه تنها اعتبار خود را مخدوش كرده است كه موجبات وهن و تضعیف هر بسیجی را در ذهن مردم پدید آورده است. پس لازم است دانش آموز بسیجی همواره پاسدار اخلاق خویش باشد تا نام پر آوازة بسیجی همواره درخشان بماند.

5- رعایت ظاهر اسلامی
بسیجی شخصیتی اندیشمند و ارزشی است كه از قید اسارت لباس و خودنمایی آزاد است و از هر گونه تقلید و سبك سری در قیافه و شكل سرو صورت خود گریزان می باشد لذا دانش آموز بسیجی از هر لباس تنگ ، بدن نما ، جلف ، رنگارنگ و دارای عكس ، علامت و مدل های زننده پرهیز می كند چرا كه شأن خود را بالاتر از آن می بیند كه به بازی با لباس فریفته شود.

6- تولّی و تبرّی
منظور از تولّی محبت به ارزش ها و صاحبان ارزش های اسلامی است و مراد از تبرّی تنفّر از گناه و گنهكاران است. موضع گیری قلبی بخشی مهم از دینداری انسان را تشكیل می دهد و حب و بغض در راه خدا از مهمترین مسائل اصولی اسلام می باشد.
یكی از گناهان ، رضایت به انجام گناه و ترك واجب است و یكی از واجبات دینی نفرت از گناه و ترك گناه است كه هر دانش آموز بسیجی باید در هر حال از چنین رضایتی به دور بوده و چنین نفرتی را در دل داشته باشد.

7- ارتباط با مسجد
دانش آموز بسیجی كه با مسجد ارتباط دارد از روحیه خاصی برخوردار است و از نشاط مذهبی بیشتری بهره مند.
او مسجد را سنگر و خانه دوم خود می داند. مسجد پایگاه علم و شور و حركت است كه بسیجی را از گزند تهاجم فرهنگی بیگانه حفظ می نماید .

8- استقامت و وفاداری به ارزش های دینی
دانش آموز بسیجی باید حفظ ارزش های دینی را در اولویت قرار دهد و تا آخرین لحظه حیات خود به احكام الهی اسلام وفادار بماند. مشكلات زندگی در عزم او خللی وارد نكند و افت و خیزهای مختلف دنیا او را به سستی نكشاند.

9- حضور در میدان های مختلف
دانش آموز بسیجی باید در تمام میدان های فرهنگی ، اجتماعی ، اخلاقی ، اقتصادی ، سیاسی و نظامی حضور فعال داشته باشد. اگر بسیجیان صحنه ها را پر كنند جامعه به یك غنای اسلامی قابل توجهی نایل می شود.

10- دشمن شناسی
اگر بسیجی دوستان را بشناسد اما دشمنان را نشناسد ضربه مهلكی خواهد خورد كه جبران ناپذیر خواهد بود. شناخت دشمنان قسم خورده ای چون آمریكا ، اسرائیل ، منافقین و امثال آن كار دشواری نیست ، مهم شناخت دشمنان نقاب دار است.
لذا دانش آموز بسیجی باید دشمنان نقاب دار اسلام و انقلاب را در ابعاد مختلف فرهنگی ، سیاسی ، اخلاقی و اعتقادی بشناسد تا بتواند با ساز و كار لازم در برابر آنها موضع گیری قاطع كرده و از كیان اسلام و انقلاب دفاع نماید.

11- آزادی خواهی
آزادی خواهی از ویژگی های یك دانش آموز بسیجی است. بسیجی شخصیتی آزاد ، آزاد اندیش و آزادی خواه است. در پرتو آزادی است كه او می تواند دین حق را انتخاب كند و ارزش های اسلامی را معیار زندگی فردی ، اجتماعی و سیاسی خود قرار دهد.

12- پاسداری از ارزش های اسلامی
ارزش های اسلامی حاصل تلاش ها ، مجاهدت و خون های سرخ بسیجیان است. این ارزش ها ارزان به دست نیامده است تا ارزان از دست برود. مسامحه در حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی خیانت به اسلام ، خیانت به امام و شهداست. لذا دانش آموز بسیجی باید پاسدار ارزش های اسلامی باشد.

13- توسعه فرهنگ اسلامی
دانش آموز بسیجی باید كار فرهنگی در اولویت حركت های او باشد. كار فرهنگی اشاعه دین است و هنر احیای یا د و نام خداست و وظیفه بسیجی توسعه فرهنگ دینی است.
بسیجی باید خود را مجهز به آگاهی و تخصص لازم در انجام كارهای فرهنگی كند تا بتواند فرهنگ اسلامی را توسعه دهد و این كار باید با جذّابیت ، هنر ، تخصص ، ذوق و مدیریت لازم انجام گیرد.

14- آمادگی رزمی
بسیجی مرد شور و حماسه و ایثار است و در دفاع مقدس نشان داد كه چه سخاوتمندانه جان و مال خود را در طبق اخلاص میگذارد و از كشور اسلامی دفاع میكند ، لذا دانش آموز بسیجی همواره باید آماده دفاع نظامی از اسلام و كشور باشد.

15- جهاد در راه خدا
بسیجی مصداق تمام و كمال مجاهد فی سبیل ا... است. دانش آموز بسیجی به جهاد در راه خدا عشق می ورزد و با شجاعتی كه از پیشكسوتان بسیجی تاریخ به ارث گرفته است در میدان نبرد با متجاوزان به حریم اسلام و انقلاب و كشور اسللمی حاضر می شود و جانانه دفاع می كند.

16- امر به معروف و نهی از منكر
دانش آموز بسیجی بدون امر و نهی دینی بسیجی نیست چرا كه امر به معرف و نهی از منكر مهمترین اصول عملی اسلام و برترین واجبات دین به شمار می روند.

17- مبارزه با تهاجم فرهنگی
تهاجم فرهنگی عبارت از حمله به باورها ، احكام ، آداب و سنن دینی و ملی ماست. این كار با ظهور اسلام آغاز گردید و تا زمانی كه دشمن اسلام حیات دارد این تهاجم خواهد بود و تا این تهاجم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست دانش آموز بسیجی باید در وسط میدان باشد.

ریحانه نهتانی-مریم نهتانی بازدید : 846 پنجشنبه 29 دي 1390 زمان : 19:21 نظرات ()

بیسج چیست وبسیجی کیست؟

« بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده اند».      
                                                                                                                     
   امام خمینی (ره)
« بسیج افتخار است و بسیجی مفتخر به آن ».
                                                  مقام معظم رهبری
 

ریحانه نهتانی-مریم نهتانی بازدید : 348 چهارشنبه 28 دي 1390 زمان : 22:30 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
 • 1390
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 24
 • کل نظرات : 32
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 12
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 61
 • باردید دیروز : 5
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 66
 • بازدید ماه : 193
 • بازدید سال : 193
 • بازدید کلی : 258,833